Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

akanthos

akanthos

Yaprak biçimi bir süsleme olan akanthosla bezenmiş bir Korinthos üslubunda sütun başlığı (sağda) . Eski Yunanistan'da geliştirilen bu süsleme, Akdeniz havzası bitkisi kengerden (solda) alınmıştır.

Yaprak biçimi bir süsleme olan akanthosla bezenmiş bir Korinthos üslubunda sütun başlığı (sağda) . Eski Yunanistan’da geliştirilen bu süsleme, Akdeniz havzası bitkisi kengerden (solda) alınmıştır.

Mimarlıkta, yaprak biçiminde süsleme. Yunanca adı “akanthos” olan kenger bitkisinin yaprakları örnek alınarak yapılan akanthos (kenger de denir), özellikle Yunan Korinthos ve Roma Kompozit düzenlerinde kullanılmıştır. İlk olarak kullanıldıkları yer Atina Akropoli- si’nin iki yapısıdır: Sütun başlarında kullanıldığı Parthe- non (İ.Ö. 447-432); oymalarda kullanıldığı Evektheom (İ.Ö. 421-405). Korinthos sütun başlıklarında ilk olarak (İ.Ö. 425), Vitruvius’un belirttiğine göre Atinalı mimar Kallimakhos tarafından kullanılmıştır. Akanthos süslemeleri, arkeologların bazı anıtların tarihlerini belirlemesine yardımcı olmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.