Ağa Camii Tahribatı Yargıya Taşındı

Ağa Camii Tahribatı Yargıya Taşındı
aga-camii-tahribati-yargiya-tasindi

Hüseyin Ağa tarafından 1596 yılında yaptırılmış. İlk halinin kubbeli olduğu yazılmakla beraber bugün bu yapının çatısı kâgir ve minaresi sağ yanında. Hüseyin Ağa Camii, bitişiğinde yapılan inşaat çalışması sebebiyle yı
Taksim’in tek camisi olan tarihi Hüseyin Ağa Camii, yan tarafında yapılan bir inşaat çalışması yüzünden yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya… İstiklâl Caddesi ile Sakızağa Sokağı’nın kesiştiği köşede bulunan cami, Galata Sarayı ağalarından Hüseyin Ağa tarafından 1596 yılında yaptırılmış. İlk halinin kubbeli olduğu yazılmakla beraber bugün bu yapının çatısı kâgir ve minaresi sağ yanında.

Hüseyin Ağa Camii, bitişiğinde yapılan inşaat çalışması sebebiyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Vakıflar Bölge Müdürlüğü olaya el koyarak, Beyoğlu Belediyesi’nden inşaatın durdurulmasını istedi. Vakıflar aynca, Beyoğlu Sulh Hukuk Hâkimliği’ne de camiye verilen zararın tespiti için başvuruda bulundu.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü, kendilerine gelen şikâyetleri araştırmak üzere Ağa Camii’ne inşaat mühendislerinden oluşan teknik elemanlar gönderdi. Cami çevresinde gerekli araştırmalar yapan teknik elemanlar, camideki çatlakları tespit ederek konuyla ilgili ayrıntılı bir rapor hazırladı. Raporda, devam eden inşattaki hafriyat çalışmaları sebebiyle caminin beden duvarlarında, çatısında ve avlu döşemelerinde çatlaklar meydana geldiği belirtildi. Acaba, bu inşaat için, yanındaki vakıf eseri dolayısıyla, vakıflardan izin alındı mı? Gerekenin ilgili kurumlarca gecikmeden yapılacağını ümit ediyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.