Adrianus

Adrianus II
Papa (Roma 792-ay.y. 872). 867-872 arasında papalık yapan Adrianus II, Basileios l’in Bizans tahtına çıkmasıyla patrik Photios’un devrilmesini, İstanbul konsilinde Roma ve Bizans kiliselerinin birleşmesini sağladı.
Adrianus IV
Papa (Hertfordshire, İngiltere! 115’e d.- Anagni 1159).
İngiliz asıllı tek papa olan, 1154-1159 arasında papalık yapan Adrianus IV, papalık mâliyesinde başlatılan reformu sürdürdü; İtalyan soyluları tarafından el konulmuş toprakları geri istedi. Friedrich Barbarossa’ya taç giydirdikten sonra (Haziran 1154), Friedrich’in İtalya’ya egemen olma emelleri karşısında, açıkça Sicilya kralına yanaştı. Bu tutumu ve temsilcilerinin Besançon Diyetindeki (1157) imparatorun imparatorluğunu papaya borçlu olduğu yolundaki sert bildirileri, papalık ile Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu arasındaki uzun çekişmeyi başlattı.
Adrianus VI
Papa (Utrecht 1459-Roma 1523), Kari V’in eğitmenliğini yapan Adrianus, öğrencisi tahta çıkınca bakanlığa getirildi. Leo X’un yerine papa seçilip (9 Ocak 1522), Re- form’un yayılmasını önlemeyi ve Osmanlılara karşı bir Haçlı seferi açtırmayı, Kari V ile François I arasındaki rekabet yüzünden başaramadı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*