Adnan Menderes’in son traşı…

Haber | Adnan Menderes’in idamdan önce çekilen ‘son tıraş’ fotoğrafı, ABD’den çıktı. Devlet arşivlerinde bile bulunmayan resmin, bir CIA ajanı tarafından çekildiği iddia edildi | Haber

Haber |Adnan Menderes’in son traşı… | Haberhaber

Menderes’in son traşını belgeleyen fotoğrafın, Yassıada’ya sızan ajanı tarafından çekildiği öne sürüldü. Menderes, 27 Mayıs darbesinin ardından 17 Eylül 1961’de idam edildi. Hükümetin, iade-i itibar vermeyi planladığı eski Başbakan’ın Yassıada’da idam öncesi traş olurken çekilen fotoğrafı, ABD’den çıktı.
‘GENELKURMAY’DA BİLE YOK’
Ankaralı Koleksiyoner Muhammet Yüksel, Menderes’in fotoğrafının orjinalini internettin bulup, açık artırmayla satın aldı. Takvim’in de bugün gündemine aldığı ve Genelkurmay başta olmak üzere devlet arşivlerinde bile bulunmayan “son traş fotoğrafı” derin kuşkuları da beraberinde getirdi. Koleksiyoner Yüksel, “Menderes, Yassıada’da sadece askerlerin görüntü çekmesine izin verilen bir ortamdaydı. Bu fotoğrafın Yassıada’ya sızmış CIA ajanı tarafından çekildiği ihtimali yüksek” dedi. ABD, Yassıada yargılamalarına büyük önem vermiş ve darbenin liderleriyle görüşüldüğü iddia edilmişti.

AYDIN MENDERES O ANI BÖYLE ANLATIYOR
Aydın Menderes’in ‘Babam ve Ben’ kitabında Adnan Menderes’in o fotoğrafıyla ilgili şu yorumu dikkatlerden kaçmadı:
“Babamların Yassıada’da çekilmiş fotoğrafları ilk defa neşredildi… Basılan resimlerden hiçbirisi iç açıcı değildi, hele bir tanesi çok manidardı. Yüzü sabunlu Adnan Menderes’i bir berber traş ederken çekilmişti bu fotoğraf, ustura da tam Adnan Menderes’in boğazının hizasındaydı. Çeşitli çağrışımlara yol açacak manidar bir fotoğraftı. Sabah görmüş, üzülmüştük, içimiz parçalanmıştı. Annem de hemen yorumunu yapmıştı. “Oğlum” demişti, “işte böyle böyle mukadder bir akıbet için milleti alıştırıyorlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.