Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Adler, Alfred

Adler, Alfred

Viyana lı ruhbilimci Alfred Adler, Sigmund Freud'un ilk yandaşlarından biri olmasına karşılık, ruh bili m e yaklaşımı konusundaki farklılıklardan ötürü, çok geçmeden öğretmeniyle görüş ayrılığına düşmüş ve bireysel ruhbilimi kurmuştur.

Viyana lı ruhbilimci Alfred Adler, Sigmund Freud’un ilk yandaşlarından biri olmasına karşılık, ruh bili m e yaklaşımı konusundaki farklılıklardan ötürü, çok geçmeden öğretmeniyle görüş ayrılığına düşmüş ve bireysel ruhbilimi kurmuştur.

AvusturyalI hekim ve ruhbilimci (Viyana 1870-Aberde- en| 1937). Freud’un öğrencileri arasında yer alıp, 1911 ‘e kadar Freud’un çevresinde bulunan Alfred Adler, daha sonra öğretmeniyle görüş ayrılığına düştü ve kendi araştırma topluluğunu kurdu. 1926’dan başlayarak sık sık ABD’de ders verip, 1935’te ABD’ye yerleşti. Ortaya attığı ve “bilimsel ruhbilim” diye adlandırdığı kuramını, Ober den Nervtysen Charakter (Sinirli Kişilik Üstüne, 1912), Praxis und Theprie der individual Psychologie (Birey Psikolojisinin Kuramı ve Uygulaması, 1918), Die Technik der Individual Psychologie {Birey Psikolojisinin Tekniği, 1928-1930), vb. yapıtlarında açıkladı. 1914-1935 arasında Die international Zeitschrift for individual Psychologie’y\ (Uluslararası Bireysel Ruhbilim Dergisi) yayınladı. Bireysel ruhbilime göre, kişi kendisini aşağılık hissetmesine yolaçan ¡durumlardan kaçar ve başarı, üstünlük getirecek hedeflere yönelir. Adler “aşağılık duygusu” terimini, aşırı yetersizlik duyguları anlamında kabul etmiştir. Kişinin kendisini ve dünyayı nasıl gördüğü, amaçları ve bu amaçlar için çaba gösterme biçimi, o kişinin yaşama üslubunu oluşturur. Yaşama üslubu, kendisini kişinin yaptığı her şeyde, bu arada düşlerinde ve eski anılarında da belli eder. Birey, daha büyük, fiziksel, aileden insanlığa kadar uzanan toplumsal sistemlerin, bu arada erkek-dişi sistemini de içeren biyolojik sistemlerin bir parçasıdır. Bunlar da, arkadaşlık ve cinsel sevgi sorunlarını yaratır. Bu sorunların çözülebilmesi için insanın “toplumsal çıkarlar”la ilgili yeterliliğinin gelişmesi gerekir. Böylece kişinin çabaları, arkadaşı kişilerin çabalarıyla bir araya gelir. Yaşamdaki her türlü uyumsuzluk ve başarısızlık, toplumsal yararı olmayan amaçlar için gösterilmiş çabalardır. Adler’in ruhsal tedavi yönteminde, hastanın kendine güveni uyarılır ve yaşama üslubundaki yanlışların bilincine varmasına, böylece de onları düzeltebilmesine yardımcı olunur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.