Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Âdem Babamızdan Miras Kalan Evimiz

Âdem Babamızdan Miras Kalan Evimiz

Urfalı şair Nâbi

Yavuz Sultan Selim dönemi âlimleri arasında sayılan Benli Sultan’m ailesinden Benli Mahmud Efendi, arkadaşlarıyla otururken Urfalı şair Nâbi’nin vefat ettiğini duyan Bunun üzerine toplulukta bulunanlar şairin cennete girip girmeyeceğini tartışmaya başlar. Mahmud Efendi, “Divanını rastgele açalım ve bakalım.” diyerek Nâbî Divanı’nı eline alır, rastgele bir yerinden açar ve sayfada herkesi şaşkına çeviren şu beyit karşılarına çıkar:

Kimdir bizi men eyleyecek dem cinândan Mevrusd pederdir gireriz hâne bizimdir

(Bizi cennet diyarından kim men edebilir? (Hz. Âdem) Babamızdan bize miras kalan bu haneye gireriz, çünkü orası bizimdir.)

Şiire Nasıl Başladı?

Hicviyeleri yanında naat ve mersiyeleriyle de bilinen, Muallim Naci’nin “na’t-gû” olarak andığı Şair Kâzım Paşa (1821-1890) şiire nasıl başladığını şöyle anlatır:

“Gençliğimde yazdığım manzumeleri kimseye dinletemezdim. Evimizde bir ayvaz vardı. Hepsini ona okurdum. Zavallı adam anlamadığı şeyleri dinleye dinleye galiba ruh sıkıntısından verem oldu. Ben de o sırada şiir söylemeyi öğrendim.”

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.