Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Addison, Joseph

Addison, Joseph

XVIII. yy'da yaşamış İngiliz denemecisi şairi ve devlet adamı Josep Addison'un, Michael Dahi tarafından yapılmış portresi. J. Addison, denemeleriyle İngiliz düzyazısının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuştur.

XVIII. yy’da yaşamış İngiliz denemecisi şairi ve devlet adamı Josep Addison’un, Michael Dahi tarafından yapılmış portresi. J. Addison, denemeleriyle İngiliz düzyazısının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuştur.

İngiliz şairi, denemecisi ve devlet adamı (Milston 1672- Kensington, Londra 1719). Oxford’da öğrenim gören Joseph Addison, ilk şiirini 1693’te yayımladı. Otuz yaşına doğru diplomat olmak isteyip, Avrupa’da staj yaptıktan sonra İngiltere’ye dönerek (1704), Malborough’un Blenheim zaferini yücelten The Campaign (Sefer) adlı şiiriyle ün kazandı. Whig Partisi’ni desteklemek için iki deneme dizisi yayınladıktan sonra, The Spectator ve The Tatleradlı gazetelerin yayınlanmasında Sir Richard Steele’le işbirliği yaptı. Bu arada devlet müsteşarlığı, İrlanda valiliği gibi devlet görevlerinde bulundu. Gazeteciliğin kurucuları arasında sayılmasını sağlayan gazetecilik çalışmalarında, gazetecilik ve edebiyatı, o sıralar İngiltere’de egemen sınıf haline gelen aydın burjuvazinin beğenisine uygun bir anlayışla bağdaştırmayı başardı. 1713’te Cato adlı trajedisini sahneletip, 1714’te kraliçe Anne’ın ölümünden sonra naiplik, 1717-1718 arasında da devlet bakanlığı yaptı. Joseph Addison, denemelerinde, orta sınıflara felsefe (John Locke felsefesi) ve edebiyattaki son gelişmeleri tanıtarak beğenilerini inceltmeyi amaç almış, çeşitli meslekleri temsil eden, serüvenleri, okuyucuları eğlendiren düşsel kahramanlar yaratmıştır. Bunlar içinde en beğenileni, iyi kalpli, sağduyulu, kusursuz kırsal kesim centilmeninin temsilcisi Sir Roger de Coverley’dir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.