Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Acetabularia

AcetabulariaEkran Alıntısı
74 ACETABULARİA
Birhücreli yeşil suyosunu cinsi.Alışılmışın dışındaki şemsiye biçimiyle dikkati çeken Acetabularia cinsi üyelerinin boyları birkaç cm’dir. Uzun bir gövde, bir tepe ve hücre çekirdeğini barındıran bir tabandan oluşurlar; biyoloji tarihinde anahtar rol oynamışlardır: Kalıtımsal özelliklerin hücre çekirdeğinden geçtiği konusundaki
Yeşil suyosunlarmdan Acetabularia mediterránea’ nın ilgi çekicizarif bir görünüşü vardır. Bu tür ve Acetabularia crehulata türü, hücre çekirdeğinin üremede oynadığı rolün anlaşılması konusunda anahtar işlevi görmüşlerdir.
en iyi kanıtların bazılarını, Alman embriyobilim uzmanı Joachim Hammerling, 1930 yıllarında Acetabularia üyeleriyle yaptığı deneylerden elde etmiştir. Hämmerling bu yosunlardan birini parçalara böldüğünde, bazı parçaların en azından birkaç çekirdek gereci taşıdığını ve bunların eksiksiz, yeni üretken yosunlar oluşturduğunu, buna karşılık çekirdek gereci bulunmayan parçaların da bir süre büyüdüklerini, ama kısır kaldıklarını gözlemlemiştir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.