Abdullah Gül’den Göktürk-2 töreni açıklaması

Haber | Abdullah Gül’den Göktürk-2 töreni açıklaması | Haberhaber

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ‘ün, Türkiye’nin ilk yerli uydusu Göktürk-2’nin uzaya fırlatılma törenine katılmaması gündem olmuştu. Konuya ilişkin açıklama yapan Gül, “Kasıt aramamak lazım, yanlışlıkla olmuştur” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Tarabya Merkez Camisi’nde kıldığı cuma namazının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin “Geçtiğimiz günlerde kuvvetler ayrılığıyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın (Kuvvetler ayrılığı zaman zaman önümüze bir engel olarak çıkıyor) şeklinde açıklaması olmuştu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Gül, “Sayın Başbakan, eskiden gelen bazı yanlış örnekler vardır onları kastetmiştir. Yoksa kuvvetler ayrılığı hepimiz biliyoruz ki, demokrasinin temel bir ilkesi. Bu açıdan bakmak gerekir” cevabını verdi.

Gül, “Yanlış örneklerden kastınız 367 meselesi mi?” sorusunu da “Yok, yok” diyerek cevapladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Göktürk-2 uydusunun uzaya fırlatılması törenine davet edilmeyişinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna, “Herhalde bir yanlışlık olmuştur, bir kasıt aramamak lazım bunlarda. Kasıt yok” karşılığını verdi.