ABD’li milletvekilleri: Seçimlere dikkat

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

New York eyalet milletvekillerinin başkent Washington DC’deki meslektaşlarına gönderdiği mektupta,Türkiye’de son zamanlarda hukuk ihlallerine, seçimlerin ne koşullar altında yapılacağına ve seçim sonuçlarının güvenilirliği hakkında duyulan endişeler dile getirildi.

Eyalet meclisinde bulunan 26 milletvekilinin ortak imzasıyla hazırlanan mektupla Türkiye’deki dini özgürlüklerin kısıtlanmaması, azınlık haklarının korunması ve her bir bireyin kişilik haklarına saygı duyulması çağrısında bulunuldu. New York’un Türk-Amerikan toplumunun ABD’de en yoğun olarak yaşadığı eyaletlerden biri olduğuna değinilen mektupta; “Bu yüzden bizim için burada yaşayan Türk toplumuyla ilişkilerimiz çok önemlidir.

Gün geçmiyor ki Türkiye’den özgürlükleri kısıtlayıcı yeni bir haber gelmesin. New York Eyaleti Meclis üyeleri olarak bizler, Türkiye’nin insan hak ve özgürlüklerini sağlaması konusunda endişeliyiz” ifadelerine yer verildi.
Federal Kongre üyelerinin harekete geçmesini talep eden New York milletvekilleri; “Türkiye’de son zamanlarda yaşanan olaylarda özellikle polisin göstericilere sert müdahaleleri, baskı altına alınan basın, ülkedeki dini gruplara karşı sürdürülen nefret söylemi, adil olmayan davalar muhalif fikirlere gün geçtikçe artan tahammülsüzlüğünün göstergesidir” denildi.

New York eyalet milletvekilleri, ABD Kongresi’ne “Siyasi gücünüzü kullanarak Türklerin özgürlüklerini desteklemenizi, adaletli bir seçim süreci geçirilmesi ve kanunların uygulaması konusunda ısrarcı olmanızı talep ediyoruz” çağrısında bulundu.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.