Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

ABD’den Suriye uyarısı

ABD’den Suriye uyarısı Ekran Alıntısı

ABD Dışişleri Bakanlığı: PYD’yi Suriye’de bir çeşit yarı özerk bölge kurma çabasına girmemesi gerektiği yönünde daha önce uyardık. Önceliğimiz Suriye içinde müzakere edilmiş siyasi bir geçiş süreci

ABD Dışişleri Bakanlığı, PYD’nin Suriye’de bir çeşit yarı özerk bölge kurma çabasına girmemesi gerektiği yönünde daha önce de ikazlarda bulunduklarını, Suriye’nin toprak bütünlüğüne bağlılıklarının sürdüğünü bildirdi. Bakanlık Sözcüsü Mark Toner, günlük basın brifinginde bir soru üzerine, PYD’nin sahada etkili savaşan bir güç olduğunu, onların DAEŞ’in kontrolündeki kentleri geri alma gayretlerini hava saldırıları yoluyla desteklemeye devam ettiklerini söyledi.


TÜRKİYE İLE YAKIN KOORDİNASYON
PYD’ye ABD silahı sağlamadıklarını yineleyen Toner, “Onların bir çeşit yarı özerk bölge geliştirmesini istemediğimize dair bazı ikazlarımız hakkında da konuştuk. Suriye’nin birliği ve toprak bütünlüğüne bağlılığımız sürüyor. Suriye içinde müzakere edilmiş gerçek manada bir siyasi geçiş sürecinin geliştirilmesine odaklanmış durumdayız” diye konuştu. DAEŞ’ten kurtarılan herhangi bir bölgenin Suriye’ye yeniden entegre edilmesi gerektiğini ifade eden Mark Toner, “İster PYD ister Suriyeli Arap ister Türkmen gruplar olsun, kurtarmayı yapan her kimse, toprağı ele geçirme ve elinde tutma gibi bir teşebbüse girilmemesi gerektiği yönünde bir endişe var. Yerlerinden olanların geri dönüp yaşayabilmesine ve yönetimin yeniden tesis edilmesine izin verilmeli” dedi. Toner, bir soru üzerine, Suriye’nin kuzeyinde DAEŞ’e karşı mücadelenin yollarına dair Türkiye ile yakın koordinasyon halinde olmaya devam ettiklerini de kaydetti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.