ABD’den İstanbul’daki Saldırıya Çifte Kınama

ABD’den İstanbul’daki Saldırıya Çifte Kınamaabd-den-istanbul-daki-saldiriya-cifte-kinama-8277576_x_3628_300

İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde dün düzenlenen intihar saldırısı, Beyaz Saray ve ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından kınandı.

“SORUŞTURMAYLA İLGİLİ YAKIN TEMAS İÇİNDEYİZ”

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, yayınladığı yazılı açıklamada, “ABD, İstanbul’un İstiklal Caddesi üzerinde bugün düzenlenen terör saldırısını sert bir şekilde kınıyor. Saldırıda yaşamını yitirenlere başsağlığı, yaralananların da bir an önce iyileşmeleri dileğinde bulunuyor. Soruşturma sırasında Türk yetkililerle yakın temas içindeyiz. ABD, ortak terör tehdidiyle mücadelede NATO müttefiki Türkiye’yle dayanışma içinde. Beyoğlu saldırısı, son dönemde Türkiye’de masum insanlara karşı haklı çıkarılamayacak bir dizi saldırının sonuncusu. Bu tür eylemler, bölgede barış ve uzlaşmayı savunan kesimlere ABD’nin destek verme kararlılığını güçlendirmekten başka bir şey yapmayacak” dedi.

“MÜMKÜN OLAN EN SERT DİLLE KINIYORUZ”

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price da, yaptığı yazılı açıklamada, “İstanbul’daki terör saldırısını mümkün olan en sert dille kınıyoruz. Çirkin saldırıda ölenlerden 2’si aynı zamanda Amerikan vatandaşı. Düşüncelerimiz ve dualarımız, ölenlerin aileleri ve sevdikleriyle birlikte. Yaralananların hızla iyileşmesini umuyoruz. Türkiye bir kez daha korkunç bir terör saldırısı ile yüz yüze kaldı. NATO müttefiki ve dost Türkiye’ye kararlı desteğimiz sürecek. Türkiye’de arka arkaya yaşanan bu terör eylemlerinin son bulması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

İstiklal’de Canlı Bomba Saldırısı: 4 Turist Hayatını Kaybetti
İstiklal’de Canlı Bomba Saldırısı: 4 Turist Hayatını Kaybetti
ALMANYA VE İSRAİL’DEN UYARILAR

İstiklal Caddesi’nde yaşanan patlamadan sonra Almanya Dışişleri Bakanlığı, İstanbul’da bulunan vatandaşlarını ‘otellerinden çıkmamaları’ konusunda uyarırken, saldırıda 3 vatandaşı hayatını kaybeden 11 vatandaşı da yaralanan İsrail, İstanbul Başkonsolosluğu’na talimat verdi: Personeli takviye edin.

Terör saldırısı olabileceği istihbaratı aldıkları için temsilcilikleri ve okullarını kapatan Almanya, İstanbul İstiklal Caddesi’nde dün sabahki canlı bombalı saldırı sonrasında Türkiye’deki vatandaşlarını bir kez daha uyardı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın internet sayfasında yer alan uyarıda, “İstanbul’da bulunan vatandaşların öncelikle otellerinden dışarı çıkmamaları ve medyadan ve Dışişleri Bakanlığı’nın internet sayfasından gelişmeleri takip etmeleri tavsiye edilir” denildi. Ülke genelinde Kürtlerin Nevruz’u kutladığı dönemde terör saldırıları olabileceğinin öngörüldüğü belirtildi. Açıklamada daha önce yapılan, eğer acil bir durum yoksa, Diyarbakır, Mardin, Cizre, Silopi, İdil, Yüksekova ve Nusaybin’e gidilmemesi yönündeki uyarı tekrarlandı.

‘PERSONELİ ARTTIRIN, YARALILARI GETİRİN’

İstanbul’daki patlamada 3 İsraillinin ölmesi, 11’inin de yaralanması üzerine İsrail Dışişleri Bakanlığı dün acilen toplandı. İsrail Başbakan Binyamin Netanyahu’ya gelişmelerle ilgili sürekli bilgi verildi. Netanyahu, İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu’ndaki personel sayısının takviye edilmesi, yaralıların getirilmesi talimatı verdi.

MÜSTEŞAR GELECEK

Saldırının 14 kişilik İsrailli turist kafilesine yapıldığını yazan İsrail gazetesi Haaretz’in haberine göre, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD’de bulunan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Dore Gold’un ziyaretini kesip İstanbul’a geleceğini açıkladı.

Canlı Bomba Saldırısında Yaralanan 3 İsrailli Ülkelerine Gönderiliyor
Canlı Bomba Saldırısında Yaralanan 3 İsrailli Ülkelerine Gönderiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.