ABD’deki İstihdam Artışı Dolar’ı Yükseltip TL’yi Eritiyor

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

ABD’deki İstihdam Artışı Dolar’ı Yükseltip TL’yi Eritiyordolari-aniden-yukselten-sebep_x_7854109_32

 

ABD’de ekim ayına ilişkin tarım dışı istihdam 271 bin artışla 182 bin olan piyasa beklentisinin üzerinde geldi. Ülkede ekim ayı işsizlik oranı ise beklentiler doğrultusunda yüzde 5’e geriledi. Söz konusu veriler sonrasında ABD Merkez Bankası’nın (FED) Aralık 2016’da faiz artışına gitme ihtimalini arttırdı. Bu gelişme ile uluslararası piyasada, doların diğer para birimleri ve emtialar karşısında güçlendiği, pay piyasalarında ise aşağı yönlü baskının arttığı gözlendi.

2.86’DAN 2.91’E YÜKSELDİ

Cuma gününe 2,86 seviyelerinde başlayan dolar/TL, açıklanan veriler sonrasında 2,91’i aşarak 2,92’yi gördü. Euro/dolar paritesi ise 1,0709 ile 23 Nisan 2015’ten bu yana gördüğü en düşük seviyeye geriledi.

İSTİHDAM, FAİZİ NEDEN ETKİLİYOR?

2008 yaşanan küresel ekonomik krizin ardından FED, piyasaya düşük faizli para pompalamaya başladı. Ekonomi açısından sürdürülebilir olmayan bu durumun sona ermesi ise ABD ekonomik verilerinin yeniden normalleşmesine bağlı. Bunun da en önemli göstergesinin istihdam, yani işsizlik verileri olduğu görüşü hakim. FED yetkilileri, ABD iş gücü piyasasının açıklanan son verilerin ardından büyük oranda normalleştiğini belirtiyor. Bu da faiz artışı beklentisinin şimdiden fiyatlandırılmasını sağlıyor.

ABD’DEKİ FAİZ, TL’Yİ NEDEN ETKİLİYOR?

FED’in faiz arttırması, Türkiye gibi gelişmekte olan ve sermayeye ihtiyaç duyan ülkelerin daha pahalıya borçlanması anlamına geliyor. ABD’de faiz artışı henüz olmadan TL’de gerçekleşen değer kaybı, bu olasılığın önceden fiyatlandırılmasından kaynaklanıyor. Türkiye özel sektörünün 2009 yılından bu yana döviz cinsinden borcu yaklaşık 2 katına çıkmış durumda. Geliri büyük oranda lira cinsinden olan bu şirketler için dolarda gerçekleşecek ani yükselişler büyük sorunları da beraberinde getirebilir. Piyasalarda, FED’in sürekli “faiz arttırma” söylentisi yerine bunu gerçekleştirmesinin, gelişmekte olan ülkelere daha az zararı olacağı görüşü hakim. (Kaynak: Al Jazeera)


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.