ABD’de okulda katliam: 27 ölü

ABD’nin Connecticut eyaletinde bir ilköğretim okuluna silahlı saldırı düzenlendi. Saldırganın ise olay yerine gelen polisler tarafından öldürüldüğü bildirildi. Saldırıda 20’si çocuk 27 kişi hayatını kaybetti.

haber
haber

ABD’de okulda katliam: 27 ölü

ABD’nin Connecticut eyaletindeki okula düzenlenen silahlı saldırıda, bildirilen son rakamlara göre 20 çocuk, 7 yetişkin hayatını kaybetti.
CNN’e göre, Newtown’daki Sandy Hook ilkokulunu hedef alan saldırganın annesinin de öldürülenler arasında bulunduğunu bildiren yetkililer, saldırganın asıl hedefinin okulda öğretmenlik yapan annesi olduğunu düşünüyorlar.
Şüphelinin erkek kardeşinin de bir başka bölgede ölü bulunduğunu bildiren yetkililer, saldırıda ölen şüphelinin cesedinin sınıflardan birinde olduğunu belirtmişti.
Saldırıda ağır yaralanan 3 kişinin tedavisinin sürdüğü, polisin olayla ilgili bir kişiyi daha sorguya aldığı bildirilmişti.
ABD’nin Virginia Tech Üniversitesi’nde 2007 yılında düzenlenen silahlı saldırı, ülkedeki bir eğitim kurumunda düzenlenen en kanlı eylem olarak tarihe geçmişti. Virginia Tech Üniversitesinin kampüsünde önce 900 kişinin kaldığı yurtta kan döken, eylemine 2 saat sonra mühendislik ve bilim fakültesinde devam eden saldırgan 32 kişinin ölümüne neden olduktan sonra intihar etmişti.
Beyaz Saray’dan açıklama
BCarney, günlük basın toplantısına konuyla ilgili açıklama yaparak başladı.
Obama’nın, Beyaz Saray İç Güvenlik Danışmanı John Brennan tarafından Newtown’daki okula saldırıyla ilgili bilgilendirildiğini belirten Carney, olaya ilişkin yeni bilgiler geldikçe Obama’ya aktarıldığını vurguladı.
Carney, Obama’nın hem başkan hem bir baba olarak olaydan üzüntü duyduğunu da dile getirdi.
Jay Carney, ayrıca FBI’ın da olayı araştırmaya başladığını, eyalet ve yerel güvenlik güçlerine destek verdiğini kaydetti.
Saldırının ardından ülkedeki silah kullanımının sınırlanması konusunun Obama’nın öncelikler listesine girip girmeyeceğine dair soru üzerine Carney, bu konunun da Washington’daki politika tartışmalarında ele alınacağı bir zamanın geleceğini ama o günün bugün olmadığını ifade etti.
Connecticut’taki okula silahlı saldırıda, 20’si öğrenci 27 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.
Öğretmenler, öğrenciler ve velileri şokta
ABD’nin Connecticut eyaletindeki Sandy Hook ilkokuluna düzenlenen ve 27 kişinin öldüğü saldırı, öğrenciler ile velilerini derinden etkiledi.
Velilerden Stephen Delgiadice, okulun bulunduğu Newtown’ın ABD’nin en güvenli yeri olduğunu düşündüklerini belirterek, olayın endişe verici olduğunu söyledi.
Delgiadice, şu anda durumu iyi olan 8 yaşındaki kızının olay sırasında iki el silah sesi duyduğunu ve öğretmenlerinin kendisinden köşeye gitmesini istediğini anlattığını belirtti.
Mergim Bajraliu ise silah seslerini evinden duyduğunu ve eğitim gören 9 yaşındaki kardeşini kontrol etmek için okula koştuğunu ifade etti.
Kardeşinin durumunun iyi olduğunu belirten Bajraliu, binadan çıkan öğretmenler arasında ağlayanların bulunduğuna değinerek, ”Herkes sarsılmış durumda” diye konuştu.
Velilerden Richard Wilford da 7 yaşındaki oğlunun anlattıklarına göre, olay sırasında silah seslerini duyan bir öğretmen, dışarı çıkıp durumu kontrol ettikten sonra sınıfa tekrar girdi, kapıyı kilitledi ve polis olay yerine ulaşana dek öğrencilerin sınıfın köşesinde toplanmasını sağladı.
Saldırgan 2 silah taşıyordu
Olayda öldürüldüğü bildirilen saldırganın iki silah taşıdığının anlaşıldığını belirten yetkililer, saldırının tüfekle düzenlendiğini bildirdi.
Bu arada, bölgedeki ve civar kasabalardaki okulların tedbir amacıyla kapatıldığı ifade edildi.
Zanlının 20 yaşında ve Connecticut’taki okulla bağlantısı olduğu sanılan bir genç olduğu belirtilmişti.
Saldırının ülke tarihinde düzenlenen en ağır saldırılardan biri olduğu vurgulanıyor.
Okulun bulunduğu Newtown, New York kentine 96 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.