Anasayfa » ABD’de Cumhuriyetçi aday adayları ilk kozlarını paylaştı

ABD’de Cumhuriyetçi aday adayları ilk kozlarını paylaştı

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

ABD’de Cumhuriyetçi aday adayları ilk kozlarını paylaştı1

ABD’de gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’den aday adayları ilk kez televizyonda açık oturumda kozlarını paylaştı.

Cumhuriyetçi Parti’nin 17 aday adayından kamuoyu yoklamalarında en fazla oyu alan 10’u, Fox News televizyonunda ilk kez oturumda görüşlerini açıkladı.

Ohio eyaletinin Cleveland kentinde 4 bin 500 kişinin salondan izlediği programda, anketlerde önde giden emlak milyarderi Donald Trump, Ohio Valisi John Kasich, Wisconsin Valisi Scott Walker, New Jersey Valisi Chris Christie, eski Florida Valisi Jeb Bush, eski Arkansas Valisi Mike Huckabee, senatörler Marco Rubio, Ted Cruz ve Rand Paul ile beyin ve sinir cerrahı Ben Carson sahneyi paylaştı.
Tartışmanın yapıldığı Quicken Loans Arena, NBA takımlarından Cleveland Cavaliers’in maçlarına ev sahipliği yapıyor.

Programın başında aday adaylarına yöneltilen “Cumhuriyetçi Parti’nin adaylığını kazanamazsa, kazanan adayı desteklemeyecek ve bağımsız aday olarak partinin adayına karşı yarışacak olan var mı?” sorusuna milyarder Trump el kaldıran tek kişi oldu.
Lafını esirgemeyen üslubuyla halk arasında büyük ilgi duyulan Trump, “kendisi olmadığı müddetçe” partinin adayını desteklemeyeceğini söyledi. Trump, bağımsız olarak yarışa katılabileceğini de reddetmeyerek, “Bu kez söz vermiyorum” dedi.

Kadınlar hakkındaki geçmişte sarf ettiği sözler nedeniyle büyük tepki gören Trump, bu ifadeleri için özür dilemekten kaçındı ve “Siyaseten doğru davranmaya çalışmak bu ülkenin büyük bir sorunu” açıklamasında bulundu.

TRUMP: BANA DAHA ZOR SORULAR YÖNELTİLDİ
Seçim kampanyasındaki çıkışlarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Trump, aday adayları arasında düzenlenen ilk tartışma programında da oldukça adından söz etmeyi başardı.

Kamuoyu anketlerinde hâlâ ilk sırada yer alan Trump, programda kendisine daha zor sorular sorulduğunu söyledi.

Trump’la en çok tartışmaya giren isim ise Kentucky Senatörü Rand Paul oldu. Trump’ın partinin kendi haricindeki adayını desteklemeyeceğini söylemesi üzerine araya giren Paul, “Adaylığı kaybetme riskini azaltmak için şimdiden kendisini koruyor, çünkü o siyasetçileri satın almaya alışkın” karşılığını verdi.
Aday adaylarından bazılarının aileleri de programı yerinde izledi.

Senatör Cruz’un küçük kızları, programın ardından babalarının yanına koştu.
İki saat süren programda aday adaylarına dış politikadan ekonomiye, ulusal güvenlikten ırkçılığa kadar farklı konularda sorular yöneltildi.
ABD’nin 45’inci başkanı olarak seçilirlerse Beyaz Saray’a girdikleri ilk gün hangi icraatı yerine getirecekleri, terör örgütü IŞİD’i 90 günde bitirmek için ne yapacakları, İran ile varılan nükleer anlaşmayı yırtıp atıp atmayacakları, Suriye’de kimyasal silah kullanan rejime savaş açıp açmayacakları, suda boğulma hissi veren işkence metotlarının uygulanmasını doğru bulup bulmadıkları adaylara sorulan dikkat çeken sorular arasında yer aldı.

DİĞER 7 ADAY BAŞKA PROGRAMDAYDI
Kamuoyu yoklamalarında düşük sıralarda bulunan Cumhuriyetçi Parti’nin diğer yedi aday adayı Louisiana Valisi Bobby Jindal, eski Teksas Valisi Rick Perry, eski New York Valisi George Pataki, eski Virginia Valisi jim Gilmore, önceki başkanlık yarışında da aday olan eski senatör Rick Santorum, iş kadını Carly Fiorina ve Senatör Lindsey Graham ise daha erken saatlerde yayınlanan başka bir açık oturumda görüşlerini anlattı.
DEMOKRATLARINKİ EKİM’DE
Kasım 2016’da yapılacak seçimde Demokrat Parti’nin başkan aday adayları canlı yayında açık oturuma ilk kez ekim ayında çıkacak.
Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, eski Maryland Valisi Martin O’Malley, eski Rhode Island Valisi Lincoln Chafee, Vermont Senatörü Bernie Sanders ve Virginia eyaleti eski senatörlerinden Jim Webb 13 Ekim’de Nevada eyaletinde CNN ekranlarında görüşlerini açıklayacak.

Şu anda beş aday adayın yer aldığı Demokrat Parti’deki yarışa ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın da katılabileceği belirtiliyor.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.