‘ABD ve Türkiye güvenli bölge konusunda anlaştı ancak…’

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

‘ABD ve Türkiye güvenli bölge konusunda anlaştı ancak…’1

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu dün flaş bir açıklama yaparak Türkiye ile ABD’nin güvenli bölge konusunda anlaştığını ve bu anlaşma çerçevesinde ‘güvenli bölgeye giren örgüt YPG de olsa vururuz’ dedi.

Sinirlioğlu’nun yaptığı açıklamanın ardından ABD Dışişleri’nden de açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada güvenli bölge konusunda anlaşmanın söz konusu olmadığını dile getirdi. Toner, gazetecilerin konuya ilişkin sorusuna, “Herhangi bir çeşit güvenlik bölgesi anlaşması söz konusu değil.” cevabını verdi.

Suriye iç savaşında ve IŞİD’le mücadele kapsamında hayati önem atfedilen güvenli bölge konusunda ABD ve Türkiye arasındaki çelişkili açıklamaları Gazeteci-yazar Mete Çubukçu AjansHaber’e değerlendirdi.

“ABD VE TÜRKİYE GÜVENLİ BÖLGE’DE ANLAŞTI ANCAK…”

Bence iki ülke geniş çerçevede güvenli bölge konusunda anlaştı ama iki ülke detaylarda biraz farklı görüyor ve düşünüyor. Bu karara bağlanmış değil. Türkiye güvenli bölgenin IŞİD’den temizlenmesi ama YPG’nin o hattı doldurması ve o hatta girmemesi konusunda ısrarlı. Derinlikte diğer muhalif grupların da korunması istiyor Türkiye bu söylenmese de.

“KAĞIDA DÖKÜLMESE DE MUTABAKAT VAR”

Amerika da bunu kabul ediyor. Özellikle YPG’nin zaten o hattı zorlamaması konusunda ABD’nin baskı yaptığı da yorumlarda söz konusu. Zaten muhtemelen bu planı da yarı yarıya bunun için kabul etti Türkiye. YPG de bu hattı zorlarsa vurulması gerekir diye. Amerika burada bunun ele alınmadığını söylüyor ama bence bu kağıda dökülmemiş olsa bile burada bir mutabakat var.

“YPG’NİN TUTUMUNU PRATİKTE GÖRECEĞİZ”

Çelişkili görünse bile aslında bir mutabakatın söz konusu olduğunu gösteriyor. Bu önümüzdeki günlerde pratikte ortaya çıkacak. YPG bu hattı zorlayacak mı? Zorlarsa hedef olacak mı? Bunu İncirlik’ten kalkan Amerikan uçakları mı hedef alacak yoksa Türkiye’den kalkan TSK uçakları mı, bunları pratikte göreceğiz.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları AjansHaber’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. AjansHaber tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.