ABD, İncirlik’ten silahlı İHA kaldırıyor

ABD, İncirlik’ten silahlı İHA kaldırıyor

- in Genel
1
0

ABD, İncirlik’ten silahlı İHA kaldırıyor1

ABD Savunma Bakanlığı, İncirlik Hava Üssü’nden ilk kez silahlı İHA uçurmaya başladığını açıkladı.

İncirlik’ten kalkan insansız hava araçlarıyla ilgili bilgi veren Pentagon Sözcüsü Yüzbaşı Jeff Davis, “Şu aşamada bir saldırı gerçekleştirilmedi. Ancak hafta sonu silahlı olarak uçmaya başladılar” dedi.

ABD daha önce Adana’daki İncirlik Hava Üssü’nden sadece silahsız İHA’lar kaldırıyordu.

Silahlı uçuşların, Türkiye ile ABD arasında varılan ‘İncirlik’ mutabakatı çerçevesinde başladığı belirtildi.

HAVADAN DESTEK DOĞRULANDI
ABD Savunma Bakanlığı ayrıca “eğit-donat programı” çerçevesinde oluşturulan güce Suriye’de savaşırlarken ilk kez havadan ateş desteği verildiğini doğruladı.
Pentagon Sözcüsü Davis geçen Cuma günkü çatışmada havadan “savunma destek ateşi” açıldığını söyledi. Ateşin Özgür Suriye Ordusu’yla birlikte eğit donat programı çerçevesinde oluşturulan Yeni Suriye Gücü’nün Nusra Cephesi’yle çatıştığı sırada açıldığı belirtildi. Davis, ABD’nin böylece ilk kez IŞİD militanları dışında bir gruba karşı savunma amaçlı saldırı gerçekleştirmiş olduğunu sözlerine ekledi.

Yüzbaşı Davis ülkesinin Yeni Suriye Gücünü (YSG) “kime karşı gelirlerse gelsinler” savunma desteği vereceğini vurguladı. Eğer bu gruplar rejim güçlerinin saldırısına uğrarsa, ABD jetleri Suriye’de iç savaşın başlamasından bu yana ilk kez doğrudan Suriye ordusunu da hedef almış olacak.

RUSYA’DAN UYARI
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise ABD’nin kendi eğittiği muhalifleri savunma için ek önlemler alacağı açıklamasını “ters tepebilecek bir durum” diye tanımladı.
Katar ziyaretinde konuşan Lavrov bu durumun Suriye’de “terörle mücadeleyi karmaşıklaştırabileceğini” savundu.

“50 KİŞİLİK GRUP SALDIRDI”
BBC Türkçe’nin haberine göre, Pentagon Sözcüsü Davis, yaklaşık 50 kişilik bir grubun Özgür Suriye Ordusu ve YSG güçlerine saldırdığını ve saldırganların “Nusra cephesine çok benzediğini” belirtti. Ancak Davis ABD’li yetkililerin saldıranların Nusra Cephesi militanları olup olmadığını net olarak bilmediklerini de söyledi.
Sözcü ayrıca ülkesinin sadece IŞİD’e karşı saldırı operasyonlarına giriştiği konusunda ısrar etti.

El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi ülkedeki en büyük muhalif örgütlerden biri. Örgüt geçen hafta 30. Bölük adı da verilen Yeni Suriye Gücü’ne üye savaşçıları kaçırdığını duyurmuş ve diğerlerine de “Amerikan projesinde yer almama” uyarısı yapmıştı.

30. Bölük’ün komutanının da çatışmada öldürüldüğü haberleri gelmiş ama Pentagon bunu reddetmişti. 30. Bölük çatışmalarda beş üyesinin öldüğünü ve yaralananlar olduğunu belirtmişti. Nusra Cephesi de Halep yakınlarında ABD’nin hava saldırısı sonucu bazı militanlarının öldüğünü açıklamıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

Rüyada Ağaçların Çiçek Açtıklarını Görmek

AĞAÇ ÇİÇEKLERİ: Ağaçların mevsiminde çiçek açtıklarını görmek; hayır,