ABD eczaneleri, Covid-19 aşı talebinin yüksek “envanterden daha ağır bastığını” görüyor

CNN’e göre, koronavirüs aşılarına olan talep, ABD için federal perakende eczane programında arzın çok üstünde, randevular hızla doluyor.

Birçok eczane bu hafta CNN’e şu ana kadar ulaşılandan çok daha fazla aşı dozu alabileceklerini ve uygulayabileceklerini söyledi. Albertsons sözcüsü Andrew Whelan’a göre, Boise, Idaho merkezli bir Amerikan market şirketi olan Albertsons Companies Inc., kapasitesinin% 10’undan daha azını kullanıyor. 

Whelan CNN’e verdiği demeçte, “Her gün 150.000 doz yönetme kapasitesine sahibiz ve ağımız içinde yaklaşık% 90 daha fazla tedarik alabiliyoruz.”

Midwest’deki bir süpermarketler zinciri olan Hy-Vee, CNN’e halka daha fazla aşı dozunun uygulanmasının faydalı olacağını söyledi. 

Şirket sözcüsü Christina Gayman, “Aşının sınırlı tedariki bizim en büyük zorluğumuz oldu” dedi. “Soran her bir kişiyi aşılamayı çok isteriz, ancak tedarik hala sınırlıdır.”

Şirket temsilcisi Frank J. Guglielmi CNN’e verdiği demeçte, Meijer Inc.’in Ocak ayının ortasından bu yana 66.000 doz uyguladığını ve bu hafta ek 30.000 doz uyguladığını söyledi. Çoğu doz, Meijer’in hem eyalet hem de federal aşı ortağı olduğu Michigan’da uygulanmıştır.

Guglielmi, “Destek konusunda, sadece daha fazla aşıya ihtiyacımız var” dedi.

Aralık ayında, uzun süreli bakım tesisleriyle ayrı bir ortaklık yoluyla Covid-19 aşılarını uygulamaya başlayan ilk eczanelerden biri olan Walgreens, federal program aracılığıyla haftada 180.000 doz tahsis edilerek Pazartesi itibarıyla 3 milyondan fazla aşı uygulamıştır. , şirket sözcüsü Kelli Teno CNN’e söyledi. 

Teno, “Daha geniş popülasyonlara yayıldıkça, aşı talebi envanterden ağır basmaya devam etti” dedi. “İnsanları olabildiğince çabuk aşılama konusunda ulusun coşkusunu paylaşıyoruz, ancak aşı envanteri önümüzdeki haftalarda ve aylarda oluşturulmaya devam ettiği ve daha fazla topluluğu aşılayabildiğimiz için sabır gerekiyor.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*