Anasayfa » abd Cihatçı John’u hedef aldı

abd Cihatçı John’u hedef aldı

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

ABD Savunma Bakanlığı, Suriye’de Rakka’ya yönelik hava saldırılarında ‘Cihatçı John’ olarak bilinen IŞİD militanı Muhammed Emwazi’nin hedef alındığını söyledi. Emwazi, IŞİD’in yayınladığı videolarda Batılı rehineleri öldürürken görülüyordu.
13 Kasım 2015 08:17
ABD, Rakka saldırısında IŞİD militanı ‘Cihatçı John’u hedef aldıPAYLAŞTWITTER
Mynet – BBC Türkçe Servis

PaylaşTweetlePaylaşPaylaşGönder
ABD ordusunun Suriye’ye yönelik hava saldırılarında ‘Cihatçı John’ olarak bilinen İngiltere vatandaşı IŞİD militanı Muhammed Emwazi’yi hedef aldı.

ABD Savunma Bakanlığı basın sözcüsü Peter Cook açıklamasında hava saldırısında Rakka’nın vurulduğunu söyledi ve saldırının sonuçlarına dair değerlendirmenin daha sonra yapılacağını belirtti.

Cihatçı John IŞİD’den kaçtı
Sözcü, Emwazi’nin ölüp ölmediğinin ise henüz bilinmediğini ifade etti.

‘Cihatçı John’ olarak bilinen IŞİD militanı Emwazi, örgütün paylaştığı videolarda Amerikalı gazeteciler Steven Sotloff, James Foley, Amerikalı yardım kuruluşu çalışanı Abdülrahman Kassig, İngiliz David Haines ve Alan Henning ile Japon gazeteci Kenji Goto’nun da aralarında olduğu rehineleri, başlarını keserek öldürürken görülüyordu.

‘Cihatçı John’u eski IŞİD militanı anlattı
CNN’e konuşan ABD’li bir yetkili araç vurulduğunda Emwazi’nin içeride olduğunu bildiklerini belirtti. Bir başka üst düzey ABD’li yetkili ise saldırının ‘ısrarlı bir takibin ardından’ gerçekleştiğini ve Emwazi’nin vurulduğuna emin olduklarını belirtti.

‘Cihatçı John’ hakkında şaşırtan gerçekler
IŞİD militanı ‘Cihatçı John’un kimliği belli oldu
AĞUSTOS’TA VİDEOYLA ORTAYA ÇIKMIŞTI

İngiliz Mail on Sunday gazetesi geçen Ağustos ayında “Cihatçı John” ait görüntüler yayınlamıştı. 1 dakika 17 saniyelik videonun yayınlanan 8 saniyelik bölümünde IŞİDcelladı, “kafa kesmeye devam edeceğini” söylerken görülüyordu. Cep telefonuyla çekildiği anlaşılan görüntülerin kayıt yerinin Suriye’nin Deyr ez-Zor kenti olduğu anlaşılıyor.

İngiliz Daily Mail gazetesi, ‘Cihatçı John’ lakabıyla tanınan IŞİD militanı Muhammed Emwazi’nin çocukluk fotoğrafını yayınlamıştı.

BBC Türkçe’nin haberine göre; İngiltere Başbakanlık sözcüsü “ABD’nin Muhammed Emwazi’nin hedef alındığı hava saldırısına ilişkin açıklamasından haberimiz var. Onlar gibi biz de şu aşamada daha fazla yorum yapmayacağız” dedi.

Dünyayı sarsan infaz videolarında görülen Muhammed Emwazi’yle ilgili bugüne dek birçok bilgi ortaya çıkarıldı.

Henüz altı yaşındayken ailesiyle birlikte Kuveyt’ten İngiltere’ye göç ettiği bilinen Emwazi, arkadaşları tarafından “sessiz, popüler ve futbolla ilgili” bir çocuk olarak nitelendirilmişti.0808012336440


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.