Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Abbey Tiyatrosu Abbott, Sir john Joseph Caldwell

Abbey Tiyatrosu Abbott, Sir john Joseph CaldwellEkran Alıntısı
Dublin’de (İrlanda) tiyatro. 1904’te açılan Abbey Tiyatrosu (Abbey Theatre), açılışından kısa süre sonra, Andre Antoin’ın Théâtre Libre’i ile Konstantin Stanilavskiy’in Moskova Sanat Tiyatrosu’nun yanı sıra, modern öncü kuruluşlar arasına girdi. W.B. Yeats, Lady Gregory, J.M. Synge, Padraic ! Colum ve George Fitzmaurice, Strindberg, İbsen, Shaw gibi yazarların oyunlarına yer verilen tiyatro, Synge’in
Babayiğit (Playboy Of The Western World, 1907) adlı oyununu sahneleyince, şiddetli tepkilerle karşılaştı. 1909’da ilk yöneticisi Yeats’in yerine Lehnox Robinson’un getirilmesiyle, Saint John Ervine, Lennox Robinson, T.C. Murray, vb. yazarların oyunlarıyla, gerçekçiliğe yöneldi. Daha sonra Brendan Behan, Brian Friel, Paul Vincent Carroll, vb. yazarların oyunlarına yer verilen tiyatro, Sara Allgood, Barry Fitzgerald, Cyril Cusack ve kızları, Siobhan McKenna gibi çok sayıda oyuncunun (sonradan Londra ve New York sahnelerinde, hattâ sinemada ün kazandılar) yetişmesini sağladı. 1951’de yanan yapısı, yeniden yapılarak İrlanda Ulusal Tiyatrosu’na dönüştürüldü.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.