Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Abbado, Claudio

Abbado, ClaudioEkran Alıntısı
İtalyan orkestra şefi (Milano 1933). Milano Konser- vatuvarı müdür yardımcısı Michelangelo Abba- do’nun oğlu olan Claudio Abbado, önce piyano
öğrenimi gördü; sonra Bruno Bettinelli’den kompozisyon, Viyana’da Hans Swarowsky’den de orkestra şefliği dersleri aldı. 1971’de, Viyana Devlet Opera- sı’nın orkestrası olan Viyana Filarmoni Orkestrasının sürekli şefliğine, 1986’da da Viyana Devlet Operası’nın müzik yönetmenliğine getirildi. Bu arada 1969-1986 arasında Milano La Scala Opera- sı’nda önce orkestra şefliği, daha sonra da müzik yönetmenliği yaptı. 1978-1983 arasında Londra Filarmoni Orkestrası’nı yönetti ve 1983-1988 arasında müzik yönetmenliğini yaptı. 1989’da, ölen Herbert von Karajan’ın yerine Berlin Filarmoni Orkestrası’nın müzik yönetmenliğine getirildi. 1990’da ek olarak, Berlin Gustav Mahler Orkestrası’nın yöneticiliğini de üstlendi. Ekim 1991’de Viyana Devlet Operası’nda- ki görevinden ayrıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.