Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Abant

AbantEkran Alıntısı
Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz Bölümü’nde göl. Bolu’nun güneybatısında, dağlık ve ormanlık bir kesimde, 1 298 m yükseltide yer alan, kenardan
gelen bir yıkıntı setiyle bir vadinin önünün kapanması ve setin gerisinde su birikmesiyle oluşan Abant gölünün (1,28 km2), derinliği az, suyu tatlıdır. Güneydoğusunda, yükseltileri 1 700 m’yi aşan Abant dağları, güneybatı-kuzeydoğu doğrultusunda uzanır. Ormanlarla çevrili olan, İstanbul ve Ankara’ya günlük gidiş gelişe uygun uzaklıkta bulunan göl ile çevresindeki ormanların turizm amaçlarına uygun olarak bakımı ve korunması için 1948’de Bolu valiliğinin başlattığı çalışmalar (Türkiye’de ilk doğa koruma çalışmaları) ve Abant’ın ana yola düzgün bir karayoluyla bağlanması sonucunda, uzun süreli konaklama tesislerinin yanı sıra, günübirlik kullanıma yönelik tesisler (masa, ocak, çeşme, vb.) kurularak halkın hizmetine açılmasıyla, yöre önemli bir turizm alanına dönüşmüştür.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.