ABANOZ

ABANOZ

ABANOZ (Diospyros ebenum); Alm.

ABANOZ
ABANOZ

Ebenholz (n), Fr. Ebenier (m), İng. Ebony. Familyası: Abanozgiller (Ebenaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Tabiî yayılışı yoktur.

Tropik ve subtropik-bölgelerin odunlu bitkileri. Çok ağır, siyah renkte bir odunu vardır. Vatanı Japonya, Malezya, Asya, Amerika ve Afrika olup, çeşidi çoktur.
Fas’ın Merakeş şehrindeki Kutubiye Camiinin abanoz bordürlü ve sedef kakmalı mimberinden bir detay.

Kullanıldığı yerler: Eskiden, gömme süs işlerinde, fırçacılıkta, piyano tuşları ve bıçak sapları yapılmasında, ince marangoz sanatlarında kullanılırdı. Çekmeceler, yazı takımları yapımında kullanılırken on altıncı yüzyılda yaygın olarak kaplama işlerinde faydalanılmaya başlandı. İnce tabakalar hâline getirilebildiğinden bilhassa Fransa’da yaygın ince marangozluğun en önemli malzemesi oldu. Zamanla abanozun kullanılması ve buna dayanan ince sanat unutuldu

“ABANOZ” için bir yanıt

Bu web sitesi üzerinde bir sürü büyük detaylara sahip, bunu her zaman la kontrol? M on-line. Ben diğer web siteleri bu benim gibi izleyicilere net veri üreten yok gibi oldukça zaman geçirdim diliyoruz. Ben fb arkadaşları tüm bu web sitesini öneririz. Bu site bazı büyük pasif kazanç la yapacak? M emin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.