AB göç komiseri Türkiye’ye geliyor

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

AB göç komiseri Türkiye’ye geliyor1

AB Göç komisyonu üyesi Yunanistan eski Dışişleri Bakanı Avramopoulos, göçmen krizinin önüne geçilebilmesi için Türkiye’ye geleceğini açıkladı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, Komisyon binasında AB’de göçmenler meselesi ile ilgili dün bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Göçmenlerle ilgili görüşmek için Türkiye’ye gitmek istediğini söyleyen Avramopoulos, “Türkiye şu anda türbülanslı bir siyasi süreçten geçiyor. Göçmen konusunu görüşmek üzere Türkiye’ye gitmek için ülkedeki iç siyasi gelişmelerin sonuçlanmasını bekliyoruz” diye konuştu. Avramopoulos, Türk yetkililerin ve özellikle Türk Sahil Güvenliği’nin, Yunanistan Sahil Güvenlik Güçleri’yle çok etkili işbirliği yaptığına dikkati çekerek, Yunan adalarına gelen göçmenlerin Ege Deniz’ini kullandığını ve Türk yetkililerin bunun önüne geçmek için eş güdümlü olarak bir şeyler yapması gerektiğini söyledi. Yunanistan eski Dışişleri Bakanı olan Avramopoulos’un Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iyi ilişkileri olduğu biliniyor. Avrampoulos’un göçmen krizine karşı Yunanistan gibi Türkiye’nin de AB fonlarından yararlanmasını sağlaması bekleniyor.

GÖÇMENLERE YOLCU GEMİSİ

Bu arada Yunanistan’ın Bodrum karşısındaki Kos adasına yığılan binlerce kaçak göçmenin yarattığı sorunlara çare arayan Yunan hükümeti, sokaklarda, park ve sahillerde yatıp kalkan göçmenleri barındırmak için Kos adasına en büyük yolcu gemilerinden biri olan “Eleftherios Venizelos” gemisini yolladı. Gemi en az 3 bin göçmeni barındıracak. Adaya ayrıca takviye için 50 den fazla polis gönderildi.

KAÇAKLARI BOĞULMAKTAN SAHİL GÜVENLİK KURTARDI
İzmir’in Çeşme ilçesinde Dalyan sahilinde denize açılmak üzere olan 24 kaçak ile iki kaçakçı yakalandı.Urla ilçesinde ise kaçakları taşıyan minibüs devrildi, 25 Suriyeli göçmen yakalandı. Muğla ve Antalya’da yapılan operasyonlarda 11 insan kaçakçısı ile denize açılmaya hazırlanan 37 kaçak yakalandı. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi açıklarında botlarının Yunan sahil güvenlik ekiplerince patlatıldığı iddia eden Suriye uyruklu 56 kaçak Türk Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı. Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde de Suriye ve Afganistan Uyruklu 69 kaçak yakalandı.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.