A R İTM E TİK

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Matematik biliminin sayıları, bunların arasındaki bağıntıları ve işlemleri konu alan dalı. (Bkz. Matematik). Aritmetik kelimesi sayı anlamına gelen Yunanca “arith- mos”tan gelmektedir. Sayı, özellikle hesap ve ölçü işlemlerine uygulanır. Günümüzde kullanılan sayı sistemi 10 tabanına göre olup, Arap rakamlarına dayanmaktadır.
0123456789
. ) X Y i 0 – | V A S
Romen sayıları: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 I II III IV V VI VII VIII IX X
Seyrek olarak kullanılırsa da dört işlemleri mümkün olmadığı için terk edilmiştir. Bu sistemde sıfır sayısı da bulunmaz.
Pozitif sayılar için temel prensipler: İki kümenin elemanları eşleştirilerek bir eleman hâline getirilirse esas sayılar elde edilir. Bu şekilde elde edilen bir kümenin elemanları 1, 2, 3, 4, ……. n şeklinde ise o zaman kümenin “n” tâne sayı ihtivâ ettiği söylenir. Böyle elde edilen sayılar tabiî sayılar olarak bilinir, a elemanlarından meydana gelen bir A kümesi ile b elemanlarından meydana gelen bir B kümesi birleşerek a+b elemanlarından bir küme meydana getirilirse; a ve b ’ye toplanan ve bu şekilde yapılan işleme de toplama işlemi adı verilir. + işâreti artı diye okunur. Toplama işlemiyle ilgili kurallar: Toplamanın: 1. Değişme özelliği: a+b=b+a 2. Birleşme özelliği: a+(b+c) = (a+b)+c Eğer a=b+k eşitliğini sağlayan pozitif bir k sayısı varsa; a, b ’den büyüktür denir. a>b şeklinde gösterilir. Eğer a ve b herhangi iki pozitif sayı ise a=b, a<b veya a>b olur.
Ardarda yapılan toplama işlemiyle bir ikinci onluk sistem işlemi tarif edilebilir. 5+5+5 şeklindeki bir işlem 3×5 seklinde gösterilebilir.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.