Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

A M B ER P A R İS (B e rbe ris vu lga ris)

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

. Familyası: Kadm- tuzluğugiller (Berberidaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: İstanbul ve Trakya’da, değişik bir tipi de Doğu Karadeniz’de yetişir. Kadın tuzluğu, diken üzümü, karamuk isimleriyle de bilinen bitki. Anavatanı Kuzey Afrika’dır. Kafkasya’dan Avrupa’ya kadar geniş bir sâhada yetişir. Bu bitkiyi AvrupalIlar İspanya’da- ki müslümanlardan öğrenmişlerdir. Mayıs-hazi- ran ayları arasında, sarı renkli ve kokulu çiçekler açan, 1-3 metre boyunda, dikenli ve çalı görünüşünde bir ağaçtır. Çit kenarlarında ve sırtlarda bulunur. Yaprakları kısa saplı, derimsi, kenarları batıcı ve dişlidir. Kısa sürgünlerin altında, boyları aşağı yukarı yaprakların yarısı kadar olan 3 parçalı
Çok iyi bir antiseptik olan ve Kadın tuzluğu, diken üzümü, karamuk isimleriyle de bilinen Amberparis’in çiçeği ve meyvesi.
dikenler bulunur. Meyvaları 2-3 tohumlu, etli, uzunca, oval şekilli, kırmızı renkte ve ekşi lezzetlidir. Kullanıldığı yerler: Bitkinin kök, yaprak ve meyveleri kullanılır. Kök ve yapraklarından bir çok alkaloit elde edilir. Mükemmel bir antiseptiktir. Çolumbamin, palmatin, oxyacanthin ve berberin adlı maddeleri ihtivâ eder. Meyvalarında elma ve limon asitleri vardır. Ayrıca meyvaları şurup ve reçel yapmakta kullanılır. Kökler tonik (kuvvet verici), damar daraltıcı, safra söktürücü ve müshil olarak kullanılır.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.