Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

80 polis meslekten men edildi

Haber |80 polis meslekten men edildi | Haberhaber

 

Şahin, BDP Batman Milletvekili Ayla Akat’ın yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Anayasa’nın 34. maddesine göre herkesin önceden izin almadan silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahip olduğunu anımsattı.
Güvenlik güçlerinin özellikle toplumsal olaylar başta olmak üzere kamu düzeni ve güvenliğinin tesisi ve devamı için mevzuatla kendisine verilen görevleri yerine getirme amacıyla orantılılık ilkesine uygun olarak gerektiğinde zor kullanma tedbirlerine başvurduğunu ifade eden Şahin, ”Zor kullanma sınırların aşan personel hakkında derhal adli ve idari işlem başlatılmaktadır” dedi.
Şahin, 1 Ocak 2002 ile 22 Ekim 2012 tarihleri arasında, zor kullanma yetkisine ilişkin sınırların aşılması suçundan 80 personele memuriyetten men, 128 personele hapis, 60 personele de para cezası verildiğini bildirdi.
Şahin, idari yönden de 115 personele kısa ve uzun süreli durdurma cezası uygulandığını ifade etti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.