Anasayfa » 4 devletten, ‘Turkish News Channel’ atağı

4 devletten, ‘Turkish News Channel’ atağı

4 devletten, ‘Turkish News Channel’ atağı1

Türk dünyasının ortak sesinin tüm dünyada yankılanması amacıyla ‘Uluslararası Türk Haber kanalı’ kuruluyor. Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan ve Azerbaycan’ın ortaklığıyla kurulacak uluslararası haber kanalının ismi ‘Turkish News Channel’ olacak.

2014 yılında Bodrum’da yapılan zirvede alınan karar gereği çalışmalarını hızlandıran 4 ülkenin resmi televizyon kanalları, çalışmalarını bir üst seviyeye taşıdılar. İlgili ülkelerin kamu yayıncılarının kontrolünde kurulacak olan uluslararası haber kanalı, medyadan sorumlu bakanları iyi niyet deklarasyonu yayınladılar.

Bu hafta başında Kazakistan’da yapılan toplantılarda 4 ülkenin kamu televizyon kuruluşları toplantı yaptı. Türkiye’den TRT’nin  yapacağı çalışmaların sunumu yapılırken, diğer ülkeler de nasıl katkı yapabileceklerini dile getirdiler.

MALİYETİ NASIL KARŞILANACAK?

Türk dünyasını yakınlaştırma amacı taşıyan bu projenin maliyeti, ortak olarak karşılanacak. Kazakistan merkezli olarak yayın yapacak. Ancak dört ülke de yayınlarda etkin rol oynayacak.

4 DİLDE YAYIN YAPILACAK

Turkish News Channel’in ortak yayın dili İngilizce olacak. Ancak İngilizce’nin yanı sıra ortak 4 ülkenin dilinde de yayınlar gerçekleştirilecek. Yayınlar gerektiği takdirde Rusya Federasyonu’na da doğru enformasyon sağlamak amacıyla zaman zaman Rusça ’da tercümeler de yapılacak.
Yayınlarda amaç öncelikle doğru ne haberleri aktarabilmek olacak. Haberciliğin yanı sıra kültür ve sanat konularıyla spor branşları da yayınlarda ele alınacak unsurlar arasında yer alıyor.

11 EYLÜL’DE DEVLET BAŞKANLARI İMZA ATACAK

Bu dev projeye 11 Eylül’de Kazakistan’ın başkenti Astana’da 4 devletini cumhurbaşkanı  ve devlet başkanları imza koyacak. Türk Keneşi Zirvesi adı verilen toplantıda atılacak imzalar ile Türk dünyasının ortak sesinin yayınlanması kısa sürede sağlanmış olacak.

Ortak tarih bilinci, doğru enformasyonu sağlamak amacındaki olan kanal, ‘Türk dünyasının tek sesi’ olmaya çalışacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.