Anasayfa » İlginç Bilgiler » 4 aylık bebeğin beyninden diş çıktı

4 aylık bebeğin beyninden diş çıktı

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Batı Virginia’da 4 aylık bir erkek bebeğin beyninden son derece nadir görülen bir tümör çıkarıldı. Tümörü sıradışı yapan şeyse beyinde gelişmiş bir diş olması…

New England Journal adlı tıp dergisinde yayımlanan operasyondan elde edilen bulgular araştırmacılara benzer hastalıkların tedavisi ve yeni organ gelişimi hakkında ışık tutacak. Ameliyata imza atan ekipten Dr. Edwad Ahn, bebekte gelişen kraniofaringeal türü tümörün embriyoner artıklardan geliştiğini açıkladı.

Beyinde optik sinirlere baskı yapan bu tümör tıp literatürüne giren 5 vakada görüldü. Bedenin farklıbölgelerinde gelişen dişe ise genellikle teratomas tümörleri neden oluyor. Kansere de nakile de umut oldu Bilim adamları teratomas tümörlerinin parmak gibi başka uzuvlar yapabileceğine de inanıyor. Tümör cinsinin araştırılmasıyla elde edilecek yeni bilgiler hem kanser hastalarına hem de uzuvlarını kaybetmiş insanlara umut olacak.

Operasyona imza atan bilim adamları çocuğun ismini vermezken, operasyonun 2012′de yapıldığını açıkladı. riskli ameliyatla tümörü çıkarttıklarında bunu dişe benzettiklerini anlatan Dr. Edwad Ahn, pataloji raporlarının şüphelerini doğruladığını kaydetti.

Beyinden çıkarılan dişin gelişimini tamamlamış bir diş olduğunu açıklayan Ahn, beyinde kalsiyumla beslenen dişin gelişimi karşısında büyük şaşkınlık yaşadıklarını söyledi.

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.