3 savcı firarda

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

3 savcı firarda1

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, meslekten ihraç edilen savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “Cebir, şiddet kullanarak Türk Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” gerekçesiyle gözaltı kararı çıkarttı. Üç isim de adresinde bulunamadı. Savcılık yakalama kararı için mahkemeye başvurdu.
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesi geçtiğimiz cuma günü savcılar Zekeriya Öz, Celal Karar ve Mehmet Yüzgeç için FETÖ örgütü ile irtibatlarının araştırılması için soruşturma izni vermişti. HSYK Başmüfettişliğince 3 eski savcının tutuklanmaları talebiyle Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı gönderildi. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı vekili Ömer Faruk Aydıner, üç eski savcıyı adliyeye davet etmek üzere İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne talimat verdi ama adreslere giden polisler üç ismi evlerinde bulamadı. Celal Kara’nın yurtdışına çıktığı, Zekeriya Öz ve Mehmet Yüzgeç’in ise telefonlarını yanlarına almadan adreslerinden ayrıldıkları belirlendi.
YAKALAMA KARARI İSTENDİ

Bunu üzerine Başsavcılık, Bakırköy 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne savcılar hakkında yakalama kararı çıkarılması talebinde bulundu. Başsavcılığın gönderdiği talepte şüphelilere atılı suç şüphesinin varlığını gösteren somut deliller oluşması, şüphelilerin dosya içerisine yansıyan eylem ve davranışlarından, delilleri yok etme ve gizleme, değiştirme hususunda kuvvetli şüphenin bulunması gerekçesiyle haklarında tutuklanma amaçlı
yakalama emri düzenlenmesi istendi. Mahkeme halen bu talebi değerlendiriyor. 3 eski savcı hakkında yakalama kararı çıkarılması bekleniyor.

MESLEKTEN İHRAÇ EDİLMİŞLERDİ

Savcı Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç, 17 Aralık soruşturmasını yürütmüşler, bu soruşturma kapsamında usulsüz işlemler yaptıkları yönünde çeşitli haberlere konu olmuşlardı. Soruşturma yürürken Mehmet Yüzgeç, Kahramanmaraş Cumhuriyet Savcılığı’na atanmış daha sonra da görevden uzaklaştırılmış ve meslekten ihraç edilmişti. Celal Kara ise yine soruşturma yürüttüğü sırada İstanbul’dan, Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı’na savcı olarak atandı. Afyonkarahisar Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Kara, HSYK tarafından önce tedbiren görevden uzaklaştırıldı daha sonra da meslekten ihraç edildi. Bedava Dubai tatili sebebiyle meslekten ihraç edilen Zekeriya Öz ise en son Bolu Savcısı olarak görev yapıyordu. Öz de meslekten ihraç edildi.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.