Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

akasya

akasya

Meksika akasyası (A. greggii), Meksika'da ve ABD'nin güneybatı kesiminde yetişir. Yaklaşık 4,5 m boyunda, sarı renkli silindir biçiminde çiçekler açan bir ağaçtır. Meyveleri yaklaşık 13 cm uzunluğunda, ince ve sarmal biçimlidir.

Meksika akasyası (A. greggii), Meksika’da ve ABD’nin güneybatı kesiminde yetişir. Yaklaşık 4,5 m boyunda, sarı renkli silindir biçiminde çiçekler açan bir ağaçtır. Meyveleri yaklaşık 13 cm uzunluğunda, ince ve sarmal biçimlidir.

Baklagiller ailesinden akasya (Acacia) cinsinden bitkilerin ortak adı. Çok sayıda bilinen ve yararlı bitki içeren cinsin üyeleri, Avustralya’da dilimize de giren “sarkık ağaç”, Doğu Afrika’da yanlış olarak “alıç”, Avrupa ile Kuzey Amerika’da bazen çiçekçiler tarafından “mimoza” diye adlandırılır. Kışların uzun, kısa ve yağışlı olduğu iklim bölgelerinde çoğunlukla, dikenli maki ve savana diye adlandırılan çalı biçiminde bitki örtüsü egemendir. Akasya ağaçları, bu tür iklim bölgelerindeki bitkilerin çoğunluğunu oluştururlar. Şemsiyeyi andıran biçimleriyle nitelendirilirler. Yaprakları yassı ya da kavisli bir taç oluşturur. Genellikle sarı ya da beyaz renkli çiçekler, küresel başlı ya da silindir biçiminde başaklar halinde çıkar. Akasya türlerinin çoğu dikenlidir. Orta Amerika’ya özgü boğaboy- nuzlu akasyada (Acacia cornígera), büyük dikenlerini oyup yiyen, sonra da bu dikenlerin içine yerleşen karınçalar yaşar. Akasyalar uzun kuraklıklara dayanabilirler ve dikenleri nedeniyle yoğun biçimde hayvancılık yapılan alanlarda yaşayabilirler. Akasyalar tropikal ve astropikal bölgelerdeki bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Ayrıca bazı akasya türlerinin yaprakları yem olarak çiftlik hayvanlarına verilir. Avustralya ile Afrika’nın bazı kesimlerinde, bazı akasya türlerinin tohumlarını da insanlar yer. AvustralyalIlar, akasya odunundan demiryolu traversi, tekerlekler, kulp yapımında ve mobilyacılıkta yararlanırlar. Bazı türlerin tohum zarfları çamaşır tozu ve şampuan olarak kullanılan bir madde içerir; bazı Afrika kökenli akasya türlerinden elde edilir. Deri sanayinde boyayıcı olarak kullanılan birçok akasya türünün kabuğuna, “siyah akasya” adı verilir. Çeşitli akasya türlerinin gövdesinden çıkarılan kahverenkli ya da zeytin yeşili renkli madde de, etkili bir boyayıcıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.