21 Günlük Bebek Hacca Gidiyor!

21 günlük bebek hacca gidiyor! Adana’da hacca gitmek için yaklaşık 5 yıldır sıra bekleyen Hayriye ve Cumali Dertlioğlu çiftinin hayali gerçek oldu. Şimdilerde yolculuk için hazırlık yapan çift, henüz 21 günlük olan bebeklerini de kutsal topraklara götüreceklerini açıkladı.

Hacı adayları hazırlıklarını sürdürürken, Adana İl Müftülüğü ise kutsal topraklara yolculuk öncesinde adaylara eğitim verdi. Türkiye’nin ve Orta Doğu’nun en büyük camilerinden biri olarak öne çıkan Sabancı Merkez Camisi’nde gerçekleş tirilen eğitim etkinliğine henüz 21 yaşındaki bebekleriyle birlikte katılan Hayriye ve Cumali Dertlioğlu çifti ilgi topladı.

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Cumali Dertlioğlu, hacca gitmek için yaklaşık 5 yıldan bu yana sıra beklediklerini belirterek, “Sonunda bu hayalimiz gerçekleşti ve kutsal topraklara ayak basacağımız günü heyecanla bekliyoruz. Eşimle birlikte hazırlık yapıyoruz. Henüz 21 günlük olan kızımız Hatice’yi de yanımızda götürmeyi düşünüyoruz” dedi.

Hacca gidecekleri için oldukça heyecanlı olduklarını dile getiren anne Hayriye Dertlioğlu ise, “Bu heyecanım, eşim ve kızımla birlikte hacca gitme düşüncesiyle daha da artıyor. O mübarek toprakların havasını teneffüs edecek olan kızım büyüdüğünde ülkesine hayırlı hizmetlerde bulunur inşallah. Şimdiden o toprakların hasretiyle yanıyoruz. 5 yıl sonra kurada çıktık. Bunun, çocuğumuzun yüzü suyu hürmetine olduğunu düşünü yoruz. Allah, böylesi bir mutluluğu tüm ailelere nasip etsin” ifadesini kullandı.

Küçük hacı adayını kucağına alan İl Müftüsü İsmail Canbolat, henüz 21 günlük olan bebeğin bu yaşta kutsal topraklara gitmesinin sevindirici olduğunu belirterek Dertlioğlu ailesini kutladı.

İl Müftü Yardımcısı Mustafa Turan ise, bir Hadis-i Şerif’i hacılara hatırlatarak, “Bir kadın, kucağındaki küçük bir çocuğu peygamberimize doğru havaya kaldırarak, ‘Bunun için de hac var mı?’ diye sordu. Efendimiz, ‘Evet ona hac, sana da sevap var’ yanıtını verdi” ifadelerini kaydetti. Ancak bunun nafile bir hac olduğunu belirten Turan, “Bu çocuk buluğ çağına gelir ve inşallah zengin de olursa tekrar hac etmesi farzdır” diye konuştu.

Öte yandan geçen yıl Adana’dan hacca yaklaşık 2 bin kişinin gittiği belirtilirken, bu yıl da yine aynı rakama ulaşılmasının beklendiği kaydedildi.

İHA