Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Adem Peygamber Ve Adem Tepesi

Âdemadem

Kutsal kitaplara göre yaratılan ilk insan ve ilk peygamber. Adı İbranice’de “insan” anlamına gelen Âdem Peygamber, Kur’an’a göre, Allah tarafından toprak ve çamurdan yaratılmış, Allah, eşi Havva’yı da Âdem’in sol kaburga kemiğinden yaratarak, cennette elma ağacı dışındaki bütün ağaçların meyvelerini yiyebileceklerini söylemiştir. Âdem ve Havva, şeytanın aldatmasıyla yasak meyveyi yiyince, cenneten çıkarılmışlar ve yirmi kez ikiz çocukları (erkek ve kız) olmuştur. İnanışa göre Âdem, dünyada 960 yıl yaşadıktan sonra ölmüştür. Bazı farklılıklar dışında, öbür Kutsal kitaplarda anlatılanlar ve Mısır ile Mezopotamya’daki inanışlar da birbirine oldukça yakındır. Bunlara göre de ilk insan çamurdan yaratılmış, tanrısal bir yaratık tarafından kendisine can verilmiş ve “zevkler bahçesine” yerleştirilmiştir. Hıristiyanlıkta, Âdem ve Havva’nın yasak meyveyi yemeleri, “İlk Günah” kavramına yolaçmıştır.

Âdem tepesi

Sri Lanka’da dağ. Colombo’nun 72 km kadar doğusunda yükselen (2 243 m), koni biçiminde bir dağ olan Âdem tepesi, buddhacılar, hindular ve müslümanlarta- rafından kutsal sayılır: Tepesindeki 1,5 m uzunluğunda, ayak izine benzeyen çöküntünün, Buddha’nın Şiva’nın ya da Âdem’in ayak izi olduğuna inanılır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.