Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Aylık Arşiv: Aralık 2018

XOCHİMİLCO

Meksika’da kent, Mexi- co yakınında, orta kesimdeki platoda, 2 274 m yükseltide; 43 000 nüf. Turizm merkezi (kanallarla bölünen bahçeler) —Tar. XII. yy.’ın sonunda’ Xochimilco küçük bağımsız bir devletin merkezi oldu.Bu devlet, Tezozömoc’un oğullarından biri tarafından yönetildiği bir sırada, Azcapot- zalco’nun egemenliği altına düştü. 1430’ da Nezahualcöyotl tarafından kurtarılan ülke, XV. yy.’ın ikinci yarısında yeniden, bu kez Aztekler’ce işgal edildi. ...

Devamını Oku »

XOCHİCALCO

Morelos eyaletinde (Mfeksita) Kolomböncesi klasik dönem (250-950) kenti. 1_200x700 m’lik bir alanı kaplayan tören merkezinde, en önemlileri Ouetzalcöatl tapınağı ve Steller tapınağı olan birçok yapı yer alır Ouetzat öatl ta- pınağinın alt bölümü, bedeni dalgalanan tüylü yılanları ve görkemli başlıklar giymiş insanları canlandıran alçakkabartmalarla kaplı taş ievhalarla süslüdür, ikinci tapınaktaki stellerde ise maya, özellikle de co- pân etkisi görülür. Ayrıca, ...

Devamını Oku »

XİZONO

ŞİZONG

Devamını Oku »

XİZANO

ŞİZANG

Devamını Oku »

XİPHYDRİA

Larvası içinde yaşadığı yayvanyapraklı ağaçların odunlarını delen zartanatlı böcek cinsi (Odunarısıgiller familyası.)

Devamını Oku »

XİPHOSURUS POLYPHEMUS

Denizde yaşayan, duyargasız, solungaçlı, Atlas okyanusu’nun Amerika kıyılarında yaygın eklembacaklı. (Bedeni iki bölümden oluşan bir bağayla örtülüdür; hemen hemen beden uzunluğuna eşit boyda, sağlam bir kuyruğu vardır. Merostomata sınıfı.)

Devamını Oku »

KİPHOSURİDA

Karın bölütleri az çok bir bütün oluşturan, ayakları kıskaç biçiminde son bulan deniz eklembacaklıları takımı. (Takımda hem fosil, hem de günümüzde yaşayan türler bulunur; Xiphosu- ra altsınıfı.)

Devamını Oku »

XİPHOSURA

Denizde yaşayan zehir- çengelliler altsınıfı. —ANSİKL. Xiphosura’larda bedenin ön bölümü, sırt kalkanı biçiminde bir bağayla kaplıdır; orta ve arta bölümüyse sırt kalkanında bütünüyle ayrı bir bağayla örtülüdür Beden kılıca benzeyen güçlü bir eklentiyle son bulur. Xiphosura altsınıfı iki takıma ayrılır: Aglaspida ve Xiphosurida Xiphosura’\ar Birinci Zaman’da birçok cinsle temsil ediliyordu: Silures’teki Hemi aspis; Devon ve Karbon devirlerindeki Bellinurus; Permi’deki Prolimulus.

Devamını Oku »

XİPHOPHORUS MACULATUS

Orta Amerika tatlısularında yaşayan, hep- çil, akvaryumlarda sıkça beslenen, küçük bedenli kemiklibalık. (Erkeği 45 mm, dişisi 60 mm. Aynı cinsin başta bir türü olan X. helleri ile birlikte Türkiye’de kılıçkuyruk* adıyla bilinir. Poeciliidae familyası.)

Devamını Oku »

XİPHİDAE

kiliçbaliğiGİller familyasının bilimsel adı.

Devamını Oku »

Xlyou Jl

ŞİYOU Ci.

Devamını Oku »

Xlxlang Jl

ŞİŞİANG Ci.

Devamını Oku »

KİPE TOTEC

Kolomböncesi dönemde, bitkiler dünyasının ve bahar mevsiminin tanrısı (kökeninin bugünkü Guerrero eyaletinden [Meksika] geldiği sanılır). Miks- tekler onu kuyumcuların tanrısı olarak kabul ediyorlardı. Onatapınıldığı günlerde, Aztekler kurbanlarının etini kazıyor ve derilerini tanrıya sunuyorlardı. XİRQU (Margarita), İspanyol aktris (Mo- lins de Rey 1888 – Montevideo 1969). Ka- talan olan sanatçı, yeteneğini siyasal fikirlerinin hizmetinde kullandı. Özellikle 1831’ de Granada’nın kadın kahramanı ...

Devamını Oku »

XlONQNU

ŞİONGNU.

Devamını Oku »

XİNXİANO

ŞİNŞİANG.

Devamını Oku »

XİNQİJİ

ŞİN ÇİCİ.

Devamını Oku »

XİN JİANO BAĞIMSIZ ÖZERK UY- OUR BÖLGESİ

ŞİNCİANG

Devamını Oku »

XİNİNQ

ŞİNİNG

Devamını Oku »

XİNOU

Brezilya’da (Mato Grosso ve Pa- râ) ırmak, Aşağı Amazon’un kolu (sağ kıyıdan). Birçok çağlayan; 1 980 km. XİNOU, Mato* Grosso’da çeşitli yerli toplulukların yaşadığı bölge. —Xingu ulusal parkı, 1961’de, bu Kızılderililerin kültürel kimliğini korumak amacıyla kuruldu.

Devamını Oku »

XİNQTAİ

ŞİNGTAİ

Devamını Oku »