‘2. çocuk için acele etmeyin!’tembihi

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

‘2. çocuk için acele etmeyin!’tembihi1

 Kararın ülkenin hızla yaşlanan nüfusuna ve ekonomiye destek amacıyla alındığı ifade ediliyor. Ülkede ikinci çocuğu yapanlara para cezası verilirken, sosyal tarafta da ciddi yaptırımlar getiriliyor.
Buna karşılık, Ulusal sağlık ve Aile Planlaması Komisyonu, yerel yetkililerden 2016’nın mart ayında parlamentoda değişiklik onaylanana dek mevcut kuralları uygulamaya devam etmelerini istedi.
Yapılan açıklamada, “Yasa değişene dek yerel yetkililer mevcut yasaları uygulamalı ve kendi inisiyatifleriyle hareket etmemeliler” dedi.
Nüfus nereye gider?
Çin’de nüfus artışını yavaşlatmak için uygulanan tek çocuk politikasıyla bugüne dek 400 milyon doğumun engellendiği tahmin ediliyor. Çeşitli istisnalara karşın tek çocuk kuralına karşı gelen çiftlere bugüne dek işten atılmaktan, para cezasına ve zorla kürtaja çeşitli cezalar verildi. Hükümet değişiklikten potansiyel olarak 90 milyon çiftin yararlanabileceğini tahmin ediyor. Ancak uzmanlar kuralın gevşetilmesine karşın, tek çocuklu aile artık ülkede sosyal norm olduğundan çok sayıda çiftin tek çocuk yapacağını belirtiyor.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.