Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

2 bin 130 sivil tutuklu serbest bırakılıyor

Haber |2 bin 130 sivil tutuklu serbest bırakılıyor | Haberhaber

 

Türkiye ve Katar’ın arabuluculuğuyla, Suriyeli muhaliflerin bir süredir ellerinde tuttukları 48 İran vatandaşına karşılık olarak, Suriye yönetiminin, aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu 2 bin 130 sivil tutuklunun, bu sabah serbest bırakılmasını öngören müzakerelerin sürdüğü ve birden fazla mekanda takas işleminin başladığı bildirildi.
Müzakerelerle ilgili soruları cevaplayan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, ”Arkadaşlarımızın bir kısmı muhaliflerin yanında. Bizler de diğer esirlerin bırakılacağı alana doğru gidiyoruz. Burada İHH’nın kontrolünde bir operasyon merkezi kuruldu. Türkiye’nin ve Katar’ın arabuluculuğunda çalışmalar sürdürülüyor. Birkaç ayrı mekanda alıkonulan rehinelerle ilgili takas işlemi başladı” dedi.
BEŞŞAR FEHMİ KADDUMİ
Merkezi ABD’nin Virginia kentinde bulunan El Hurra Televizyonu muhabirliği yapan Filistin asıllı Beşşar Fehmi Kaddumi’nin durumuyla ilgili henüz net bir bilgiye ulaşamadıklarını belirten Yıldırım, Kaddumi’nin yerini tespit etmeye çalıştıklarını söyledi.
Yıldırım, ”Bütün Suriyelilere ve dünyaya İHH olarak çağrıda bulunuyoruz. Kaddumi ile ilgili bilgisi olan bize ulaşsın” diye konuştu.
İHH İnsani Yardım Vakfı, geçen yıl Suriye’de yürüttüğü ”İnsani Diplomasi” çerçevesinde, başta Suriye’de tutuklu bulunan gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun olmak üzere çok sayıda Türk vatandaşının, 28 İranlının ve Suriye cezaevlerinde bulunan 7 Suriyeli tutuklunun serbest bırakılmasını sağlamıştı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.