16 ülke Suriye için topyekün el ele!

Haber |Aralarında Avrupa’nın göbeğinde geçirdiği savaş ve yaşadığı acılarla bilinen Bosna- Hersek, Mısır ve ABD’nin de bulunduğu 16 ülke Suriye’de yaşanan drama duyarsız kalmadı. | Haber

Haber |16 ülke Suriye için topyekün el ele! | Haberhaber

 

Türkiye’de bir ilke sahne olan ve birçok STK’nın destek verdiği ”Kış geldi… Suriye için bir ekmek, bir battaniye” kampanyası 16 ülkede yankı buldu. Aralarında Bosna- Hersek, Mısır ve ABD’nin de bulunduğu 16 ülke Suriye için yardım seferberliği başlattı.
Kampanyanın uluslararası ayağı, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) Sütlüce’deki Genel Merkezi ile eş zamanlı olarak 16 ülkede düzenlenen basın toplantıyla başlatıldı.
İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) Genel Sekreteri Ali Kurt, toplantıdaki konuşmasında, 27 Aralık 2012 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde yaptıkları basın toplantısında Türkiye genelinde resmi-sivil bütün yardım kuruluşlarının katılımıyla yardım kampanyasını ilan ettiklerini belirterek, insanlığın şefkatinin Suriye’de birleştiğini söyledi.
Kurt, İslam dünyasının Suriye için yardım kampanyaları düzenlediğini ifade ederek, ”Gerek ülkemizde ve diğer sığınma kamplarında hayata tutunmaya çalışan 600 bin Suriyeli mülteci kardeşimize, gerekse Suriye toprakları içinde evini terk etme zorunda kalmış 4,5 milyon civarındaki kardeşlerimize tüm İslam dünyası yardım kampanyaları ile elini uzatıyor” diye konuştu.
Kurt, kampanyaya Türkiye ile birlikte bugün Malezya, Pakistan, Makedonya, Bosna-Hersek, Kuveyt, Lübnan, Libya, Fas, Yemen, Ürdün, Mısır, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, ABD, Belçika, Bahreyn ve Cezayir’in destek verdiğini söyledi.
-Suriye’de insanlığın vicdanı test ediliyor-
İDSB Genel Sekreteri Ali Kurt, Suriye’nin herkesin çok yakından takip ettiği üzere ”acımasız bir vahşet” ile karşı karşıya olduğunu, ülkede ”insanlığın vicdanının test edildiğini” ve ”yürek yakan katliamlar” yaşandığını söyledi.
Bir insanlık krizi ile karşı karşıya kalan Suriye halkına hepimizin güçlerini ve imkanlarını seferber ederek yardım etmesi zaruridir. Bu hem yüce dinimizin ve hem de insanlığımızın bir gereğidir. Kanın döküldüğü, çaresiz insanların ahının semaya yükseldiği bir ortamda hiçbir siyasi gerekçe haklı olarak ileri sürülemez. Suriyeli kardeşlerimize, yetimlerimize, öksüzlere, muhtaçlara, evsizlere ve kendi özgürlük mücadelesini verenlere sahip çıkmak, yardım elimizi uzatmak ve bu tarihi kavşakta onların yanında yer almak her şeyden önce bir insanlık borcudur.
Kurt, İDSB olarak kampanyayı tüm güçleriyle desteklediklerini belirterek, toplantıyla eş zamanlı olarak da birçok üyelerinin dünyanın muhtelif yerinde bu kampanyaya destek verdiklerini basın toplantıları ile ilan ettiklerini hatırlattı.
MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Eyüp Akbal, ”Haksız yere bir insanı öldürmenin, bütün bir insanlığı öldürmekle eşdeğer olduğuna vurgu yapan inancımız, hemen yanı başımızda on binlerce insanın hayatını kaybettiği bu büyük trajediye seyirci kalmamamız gerektiğini de bize vaaz ediyor” dedi.
-3 ülkeyle canlı bağlantı kuruldu-
MÜSİAD Genel Merkezi’ndeki toplantı ile eş zamanlı olarak kampanyayı başlatan 16 ülkeden bazılarıyla canlı bağlantı kuruldu.
16 ülkeyi temsilen Mısır, Brüksel ve bu yardım kampanyasının Uluslararası ayağının başlatıldığı Bosna- Hersek’ten canlı balantı kuruldu. Bosna’dan 15 sivil toplum örgütünün destek verdiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.