Google bugün açılış sayfasını Adolphe Sax ile açtığı Adolphe Sax kimdir?

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Google bugün açılış sayfasını Adolphe Sax ile açtığı  Adolphe Sax kimdir?

1

Google bugün açılış sayfasını Adolphe Sax ile açtı. Adolphe Sax için özel bir Doodle hazırlandı. Adolphe Sax günümüzde kullanılan haliyle saksafonu icat eden ve ilk kullanan kişidir. İşte Adolphe Sax’ın hayatı hakkında detaylı bilgi.

1

Adolphe Sax bugün Google tarafından hatırlandı. Adolphe Sax için özel Doodle hazırlandı. Peki Adolphe Sax kimdir sorusunun cevabını sizler için derledik.

Adolphe Sax kimdir?

Adolphe Sax günümüzde kullanılan haliyle saksafonu icat eden ve ilk kullanan kişidir. Belçika’nin Dinant şehrinde doğan Sax’ın babası da bir müzik aletleri yapımcısıydı.
Hayatının ilk bölümünü Dinant’ta geçiren Sax, 1841 yılında sürekli olarak yaşamak amacıyla Paris’e taşınmış ve orada ölmüştür. Dinant’ta yaşadığı ev, günümüzde müze olarak korunmaktadır.
Dinant şehri halen saksafon üretiminde önemli merkezlerden biri olmasını Adolphe Sax’ın yerleştirdiği üretim biçimine borçludur.
Adolphe Sax, genç yaşlarında enstrüman üretmeye başlamıştır. İki flüdü ve bir klarnetiyle on beş yaşında bir yarışmaya katılmış, sonradan bu iki enstrümanı öğrenmek için Brüksel’deki Kraliyet Şan Okulu’na (Royal School of Singing) gitmiştir.
Okulu bıraktıktan sonra, babası ürettiği enstrümanlarla eve para getirirken, Adolphe da enstrüman tasarımlarıyla gündeme gelmiştir. Sax’ın ilk önemli icadı bas klarnette yaptığı tasarım değişikliğidir. 20 yaşında ürettiği enstrümanın patenti Sax’a aittir.

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.