Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa » Sağlık Bilgisi » Su Ve Hurmanın Büyük Mucizesi

Su Ve Hurmanın Büyük Mucizesi

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Su Ve Hurmanın Büyük Mucizesi hurma_4

  1. Ödemin nedenleri ve ödem atıcı tarif: Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, ödemin özellikle kadınlarda görülen şikayetlerin başında geldiğini söyledi.
  2. Enç, “Ödemin oluşmasında birçok etken rol oynayabiliyor. Ciddi hastalıklarında ödemin oluşmasında etkili olabileceği unutulmamalı.” dedi.
  3. Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, yaptığı açıklamada, ödem atmanın yolları ile ilgili bilgiler verdi. Enç, “Ödem, vücutta sıvı birikmesidir ve yaygın karşılaşılan bir sorundur. Ödemi hücre içi sıvının hücre dışına çıkması ile doku aralarında ve cilt altında birikmesi olarak da tanımlayabiliriz.
  4. Ödem, daha çok bayanlarda görülüyor ve ciddi hastalıkların belirtisi olabiliyor. Böbrek ve karaciğer hastalıkları, kalp-damar sorunları, hormonal hastalıklar ödeme yol açabiliyor. Ödeme neden olan durumdanlar bazıları şunlardır: Regl dönemi, menopoz, fazla kilo, az su tüketimi, fazla karbonhidrat tüketimi, bol tuzlu diyet gibi… Ayrıca Magnezyum Eksikliği, B6 Vitamin Eksikliği ve tansiyon dengesizliği de ödeme neden olabiliyor.
  • Tüketilen su ve tuz miktarı şişme ve ödem oluşmasında çok önemlidir. Ödemin en erken belirtileri göz kapaklarında, el, ayak ve ayak bileklerinde şişme meydana gelmesidir. Ödem ile birlikte kilo artışı da tipik bir bulgudur. Ödemin tedavisi özellikle nedene yönelik olmalıdır. Eğer hastalığa bağlı bir ödem söz konusu değilse, ilaç kullanmadan bazı tedbirlerle ödemlerinizden kurtulabilirsiniz.” diye konuştu.
  • Ayrıca posa içeriği yüksek olan gıdaların da bağırsakların çalışmasını arttırdığı için ödemin atılmasında katkısı vardır. Probiyotik yoğurt veya kefir tüketmenizde fayda var. Uykunun da ödem oluşumunda katkısı vardır. Yetersiz yani az uyumak ödem sorununun ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir. Bu nedenle günde ortalama 7-8 saat uyumaya dikkat etmenizde fayda var. Karbonhidrat içeren besinler yerine kompleks karbonhidrat içeren besinler (tam tahıllı, kepekli, çavdarlı gibi…) tüketmenizde yarar var.Su tüketimizin düzenli olması büyük önem taşır. Her gün düzenli olarak 2-2,5 litre su tüketmelisiniz. Özellikle egzersiz yapıyorsanız mutlaka yanınızda su bulundurmalısınız. Fazla kilolarınız mevcutsa bir diyetisyen yardımıyla ideal kilonuza ulaşmalısınız.Ödem atıcı tarif: Gece yatmadan önce 1 bardak suya, 1 adet kuru hurma koyup bekletin. Sabah hem suyu hem hurmayı tüketin.

 


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.