Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

  DANEK Roesja

Roesja Danek

Roesja Danek

Dânek i. Esk. Tohu.mcuk, tanecik. (M) DANE (Clemence), ası,’ adı Winifred Ashton olan İngiliz kadın yazarı (Blackheath 1890). Bir süre tiyatroda da oynayan Dane, duygu romanları, düşündürücü piyesler yazdı. Başlıca eserleri: Regiment of Women (Kadınlar Alayı) [1917]; Broome Stages (1932); The Moon is Feminine (Ay Dişidir) [19381; Will Shakespeare (1921); A Bill of Divorcement (Boşanma flelgesi) [1921]. (L)

Danebrog nişanı, 1219’da Vald^mar II tarafından çıkarıldığı kabul edilen danimarka nişanı. Estonyalılarla^ yapılan ¡Reval savaşı sırasındaki mucizevi olayı anmak için çıkarıldığı ileri sürülür. İnanışa gtire, gücü tükenmek üzere olan danimarka ordusu, da-nebrog (danimarkalıların gücü) adiyle anılan beyaz haçlı kırmızı sancağın gökten inmesi üzerine yeniden canlanmıştı. Bu sancak 1300’de krallığın bayrağı olarak .kabul edildi. 1671’de Christian. V tarafından1 belirli bir düzen altına sokulan, 1808’de Fı’ederi k VI tarafından yeniden düzene konan? bu nişan, sivil ve askerî hizmetler karşılığında verilir. Beş derecesi vardır. Şeridinin üstünde de Gııd og Kongen (Tanrı ve Kraı1) yazılıdır. (I»)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.